Tuz Tüketimini Azaltmanızı Sağlayacak 10 Tavsiye

0
1649

Tuz Tüketimini Azaltmanızı Sağlayacak 10 Tavsiye

Yapılan her yeni araştırma ile farklı bir zararı ortaya çıkarılan tuz tüketimi sağlıklı ve uzun bir ömür sürmek isteyen kişiler için mutlaka azaltılması gereken bir alışkanlıktır. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastalıklarının bir numaralı nedeni olarak gösterilen aşırı tuz tüketimi hayatımızdan mutlaka çıkarılması gerekenler arasında yer almaktadır. İşte tuz tüketimini azaltmanızı sağlayacak 10 tavsiye;

Daha Az Tuz Tüketmek İçin Kullanabileceğiniz 10 Öneri

  1. Asla yemeğinizin tadına bakmadan tuz eklemeyin. Yemeğinizi tuz yerine tatlandırabileceğiniz diğer alternatifler olarak sirke, limon suyu, baharat ya da biber gibi farklı tatlar deneyin.
  2. Gün içerisinde ekmek tüketen biriyseniz kesinlikle tuzsuz ekmek tercih edin.
  3. Doktorunuza danışarak yapay tuz kullanmayı deneyin. Yine tuzu birden kesemiyorsanız kademeli olarak azaltın. Miktarı giderek düşürün ve sıfırlamaya çalışın.
  4. Konserve ve turşu olarak tüketilen sebzelerde ekstra tuz kullanıldığı için bunun yerine mutlaka taze sebzeler kullanmayı tercih edin. Bu sayede gereksiz yere vücudunuza fazladan tuz girmesini engellemiş olursunuz.
  5. Ceviz, semizotu ve taze fındık yemeklere inanılmaz derecede lezzet verir. Tuz yerine bunları kullanmaya çalışın.
  6. Etleri terbiye ederken tuz yerine limon suyu, sarımsak ve sirke ile terbiye etmeyi tercih edin. Yine yemeklerinizi pişirirken de tuzla tatlandırma yerine bu şekilde tatlandırmayı deneyin.
  7. Peynir alırken mutlaka tercihinizi tuzu azaltılmış peynirler kullanmayı tercih edin.
  8. Paketli gıdalarda kullanılan tuz miktarı oldukça yüksektir. Bu nedenle dışarıda yemek yerken çok daha fazla dikkatli olun ve seçici davranın.
  9. Meyve ve sebzeler daha düşük miktarda tuz içerdiği için bunları daha fazla tüketmeye çalışın.
  10. Alışverişlerinizde etiketleri okuma alışkanlığı edinin. Satın aldığınız ürünlerin içerisindeki tuz miktarlarını kontrol edin ve düşük miktarlı olanları tercih edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.