Takıntı Bir Hastalık mı?

0
1149

Takıntı Bir Hastalık mı?

Halk arasında “takıntı” olarak biliyor. Bakın aslında ne?

Birçok insan zaman zaman çeşitli konularda evham, endişe ve takıntılara kapılabilir. Ancak çoğu kez günlük yaşam içinde ortaya çıkan bu duygular ile baş edebilir ve sorunlarımızı yaşamımızı etkileme noktasına varmadan çözüme ulaştırabiliriz. Takıntılı düşüncelerin günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük aktivitelerimizi kısıtlayacak düzeye gelmesi durumunda OBSESİF-KOMPULSİF BOZUKLUK (OKB) adı verilen bir ruhsal hastalık akla gelmelidir.

Bir psikolojik rahatsızlık olan Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB); bireyin hayatını olumsuz etkileyecek şekilde takıntı haline gelen, irade dışı, saplantılı düşünce ve davranışlar bütünüdür.

KORKULAR

Mikrop korkusu, düzensiz, pis ya da dağınık olma korkusu, hata yapma korkusu, toplum tarafından kabul edilmeme korkusu, kendine veya başkasına zarar verme korkusu gibi çeşitli korkuların sebep olduğu davranışlar,obsesif hastaların en çok muzdarip oldukları davranışların başında gelir. Ayrıca bu korkuların ileri safhalarında kişinin maruz kaldığı tedirginlik hali yeni korkuların oluşmasına sebebiyet verebilir. Öyle ki hastalar kendi yarattığını bildiği korkuların dahi esiri haline gelebilecek safhaya varabilirler.

TEKRAR EDEN SORULAR

Evin ya da arabanın kapısını kilitleme konusunda zaman zaman hepimiz tereddütte kalabiliriz fakat bu tereddüt hali, kilidin defalarca kez kontrol edilmesine rağmen karşı konulamaz şekilde devam ediyorsa bu noktada bir takıntının varlığından söz etmek mümkündür.
Yaşadıklarımızın, her sağlıklı insanın yaşadığı rutin dürtülerden fazlası olup olmadığı ise, kendimizi değerlendirerek varmamız gereken bir sonuçtur. Eğer yalnızca arada sırada yaşanılan tereddütler ya da zihninizde beliren ufak tefek sorular varsa bu hal doğrudan doğruya ruhsal bir bozukluğa işaret etmez.

TAKINTI HALİ

Çeşitli sayılara ya da renklere takıntılı olma hali bu hastalığın önemli belirtilerindendir. Hastaların kimi zaman uğurlu sayılara inanarak mümkün olan her şeyi bu sayı doğrultusunda yaptıkları/düzenledikleri görülürken kimi zaman da uğursuz sayılan hatta şiddetle korkulan sayılar olabildiği kayıtlar arasındadır. Takıntı haline gelen bir başka şeyise temizliktir. Temizlik takıntısı, genellikle temizlik malzemelerine gösterilen düşkünlükle baş gösterir. Kimyasal içerikli malzemelerin gereğinden fazla satın alınıp kullanılması ekonomik zararın yanında fiziki sağlığı da tehdit eden bir durumdur.

TEDAVİSİ VE ÖNEMİ

Yaygın inanışın aksine yalnızca beden değil, psikoloji de zaman zaman hastalanır ve her iki durumun tedavisi hususunda da aynı hassasiyeti göstermeliyiz. Obsesif Kompulsif Bozukluk(OKB) bir psikolojik rahatsızlıktır. Hastaların bu durumu atlatabilmek için tıbbi destek almaları şarttır.

Davranışların kendiliğinden düzelmesi beklenmemeli, daha zararlı boyutlara gelmeden bir terapiste danışılmalıdır. Terapilerin yeterli gelmediği durumlarda psikiyatr servisinin vereceği çeşitli ilaçlarla tedavi tamamlanabilir.Tedavinin önemsenmediği yahut tamamlanmadığı durumlarda bu ruhsal rahatsızlık, kişide çok daha derin hasarlar bırakabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.