Bunları Yerseniz Stresiniz Artıyor

0
999

Stres Yapan Yiyecekler

Bunları Yerseniz Stresiniz Artıyor

Stresle başa çıkmak için hayata bakış açınızı değiştirmenin yanı sıra, beslenmeye de dikkat etmeniz gerekir. Yiyecek ve içecekler, içerdikleri kimyasallar ve hormonlar yoluyla, sizi hem iyi hem de kötü etkileyebilir. Peki, stresi artıran yiyecek ve içecekler nelerdir? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için hazırladığımız özel haberimizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Stres hormonları, vücuttaki vitaminleri ve mineralleri olumsuz etkiler. Strese tepki olarak salgılanan hormonlar, sakinleştirici ve mutluluk verici hormonların seviyelerini düşürür. Bu da, karbonhidrat isteği uyandırır. Özellikle, şekerli yiyeceklerle bu isteği karşılamak kilo artışlarına sebep olur. Stresli zamanlarda veya yatmadan önce içilen melisa çayının sakinleştirici özelliği olduğu gibi, bazı yiyecek ve içeceklerin de stresi artırma özelliği vardır. Özellikle stresli ve yorgun hissettiğiniz zamanlarda uzak durmanız gereken besinler şunlardır:

Şeker
Şekerli besinleri yüksek miktarda tüketmek, fazla insülin salgılanmasına, fazla salgılanan insülin de kan şekerinde ani düşüşlere neden olur. Kan şekerinde ani düşüşler, beyni daha duyarlı hale getirerek, sinir ve gerginlik yaratır. Stres hormonunun yani stresin artmasına yol açar. Aynı zamanda, şekerli besinler besleyici özelliğe sahip olmadıkları için, metabolizmayı olumsuz etkiler ve metabolik stresi artırır.

Glüten
Şekerli, rafine veya işlenmiş ürünler genellikle glüten içerir. Glüten, insülin salgılanmasına ve kan şekerinin ani düşmesine neden olur. Ayrıca bağırsak geçirgenliğine neden olarak hem vücut hem de beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Glüten, hem stresi artırır hem de uyku kalitesini düşürür. Sizi daha sinirli ve gergin yapar. Özellikle glüten hassasiyeti olan kişilerde glüten, depresyon ve anksiyete riskini artırır.

Kahve
Kahve tüketirken, miktarına dikkat etmek gerekir. Az miktarda alınan kahve yani kafein, konsantrasyonunu artırır, ancak tüketilen kafeinin miktarı arttıkça, stres hormonu ve adrenalin salgısına bağlı olarak stres ve kaygılar meydana gelir. Aşırı kafein tüketimi, sakinleştiri etkiye sahip magnezyumun vücuttan atılmasına neden olur. Ayrıca kafein, uyku kalitesini bozduğu için, sizi sinirli ve gergin yapar.

Siyah çay
Siyah çay, içerisinde kafeine benzeyen tein maddesini barındırır. Tein, kafeine nazaran dokulara daha bağlı bir maddedir. Bu nedenle, etkisi kafeinden daha uzun sürede görülür. Çayı, sulandırarak tüketmek, yoğunluğunu azaltır, ancak demli içilen 2 bardak çayın stres üzerindeki etkisi, 1 fincan kahveyle eş değerdedir.

Gazlı içecekler
Gazlı içecekler, kafein, şeker veya yapay tatlandırıcı içerir. Yani, stresi artıran bütün etkenler, gazlı içeceklerde mevcuttur. Yemek yerken gazlı içecekten vazgeçemiyorsanız, şekerli olanlar yerine maden suyu tercih edebilirsiniz. Böylece, fazla kalori alımını da önlemiş olursunuz.

Rafine karbonhidrat
Ekmek, nişasta, makarna gibi kompleks karbonhidratlar, emilirken tekli şekere indirgenir. Paketli karbonhidratların içerisindeki katkı maddeler, ve yapay tatlandırıcılar, stresi artırır. Özellikle lif içermeyen karbonhidratlar, bağırsaktaki bakterilerin dengesini bozar, bağırsak fonksiyonlarını olumsuz etkiler ve serotonin salınımında düşüşlere neden olur.

Şarküteri ürünleri
Marketlerde satılan şarküteri ürünlerinde, kıkırdak, deri ve eti bir araya getirmek için ve ürüne istenilen rengi vermek için, mikrobiyal transgluminaz adı verilen bir enzim kullanılır. Böylece, et bir bütün olarak görünür. Bu enzim, bağırsak geçirgenliğini artırarak vücut fonksiyonlarını olumsuz etkiler ve sizi strese sokar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.