Soya filizinin sağlığa 5 önemli faydası

0
1966

Soya filizinin sağlığa 5 önemli faydası var!

Marketlerde sıkça rastladığınız soya filizi, buzdolabında bekleme süresi çok fazla olmadığı için pek tercih edilmeyen bir besin. Ancak, içerisinde sağlık için faydalı enzimler barındırıyor. Kemik sağlığından göz sağlığına, pek çok faydaya sahip. Biz de Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için, soya filizinin sağlığa faydalarını derledik.

Genellikle çiğ olarak tüketilen soya filizi, Doğu Asya mutfağında çok sık kullanılır. Yüksek besin değerine sahip bir bitkidir. Et tüketmeyenler için kaliteli bir protein kaynağıdır. Soya filizi, yemeklere, çorbalara ve salatalara, taze bir şekilde eklendiğinde bakın nasıl faydalar sağlıyor…

Soya filizi göz sağlığını destekler!
Soya filizi içerdiği folat sayesinde, gözlere ve göz sağlığına iyi gelir. 50 yaş ve üstündeki insanlarda görülen göz rahatsızlıklarını ve görme kaybı riskini azaltır. Folatın yanı sıra, beraberinde alınan B6 ve B12 takviyesi de göz sağlığını destekler.

Soya filizi stres ve kaygıyı azaltır!
Yapılan araştırmalar, soya filizinin özellikle kadınlarda yaşanan stres, kaygı ve depresyonu azalttığını ortaya koymuştur. İçerdiği C vitamini sayesinde, strese bağlı yaşanan kaygıyı azaltır. C vitamini eksikliği, ruh hali ve kaliteli uykuya doğrudan etki eder. Bu nedenle, C vitamini içeren besinleri bol miktarda tüketmelisiniz.

Soya filizi bağışıklığı güçlendirir!
C vitamini ve demir içeren soya filizi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. İçerdiği demir, hücrelerin güçlenmesine ve enfeksiyona karşı vücut direncinin artmasına yardımcı olur. Serbest radikallerin hasar oluşturmasına engel olur.

Soya filizi kalp hastalıklarını önler!
Soya filizi, K vitamini içeren bir bitkidir. K vitamini, kalp hastalığı riskini azaltır. Kanın pıhtılaşma süreci için gerekli bir vitamindir. Kan damarlarında kalsiyum birikimini önleyerek, kardiyovasküler hastalık riskini düşürür.

Soya filizi kemik gelişimini destekler!
Soya filizi içeriğindeki manganez sayesinde, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesini önlemeye yardımcı olur. Manganez, güçlü kemikler oluşturmak için gereklidir. Manganez, kalsiyum, D vitamini, magnezyum, çinko, bakır ve bor ile tüketildiğinde, özellikle kadınlarda kemik kütlesini iyileştirir, osteoporoz riskini azaltır.

Soya filizi nasıl tüketilir?
Soya filizi, değişik ama lezzetli bir tada sahiptir. Salatalarınıza ilave ederek veya Asya mutfağından örnek alarak yapacağınız tariflerde kullanarak tüketebilirsiniz. Soya filizi, lif ve yok denecek kadar az miktarda yağ içerir. Soya filizini alırken taze olduğundan emin olun ve buzdolabında muhafaza edin. Bir veya iki gün içinde tüketmeye çalışın. Soya filizini çok bekletmek zararlı olabilir. Soya filizlerini sıcak ve nemli ortamda bekletmek, bakterilerin çoğalmasına ve büyümesine neden olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.