Şeker yerine alternatif besinler

0
1256

Şeker yerine alternatif besinler

Şekerin insan vücuduna birçok zararı var. Sağlıklı beslenmede yeri olmayan şekerin yerine sağlıklı alternatifler tercih edebilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, mutfağınızda şeker yerine kullanabileceğiniz sağlıklı alternatifler sunuyoruz.

Şekerin zararları nelerdir?
Şeker, vücuda enerji verirken, diğer besinlerin kalitesini azaltır. Şeker içeren besinlerin fazla tüketilmesi dengesiz beslenmeye ve sağlık problemlerine neden olur.
Kan şekerini aniden artırır, yükselen kan şekerini düzenlemek için pankreas aşırı insülin salgılar. Bu da kan şekerinin aniden düşmesine yol açar. Kan şekerinin aniden düşmesi de acıkma hissini ve şeker ihtiyacını artırır.
Şekerin aşırı tüketimi, kilo artışına neden olur. Hormonların dengesini bozar, doyma hissinin süresini uzatır.
Vücudun yağlanmasıyla kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon ve kanser gibi hastalıklar ortaya çıkmaya başlar.
Şeker sık tüketildiğinde, ağızda bakterilerin oluşmasına neden olur. Zaman içinde, diş çürükleri artar.
Son olarak, şeker, sağlıklı bağırsak florasında mantar ve parazitlerin çoğalmasına neden olur, bağışıklı sistemi zayıflatır ve sağlık problemleri görülmeye başlar.
Tüm bu sorunlara engel olmak adına mutfağınızda şeker yerine sağlıklı alternatifler kullanabilirsiniz. İşte şekerden kurtulmanıza yardımcı olacak seçenekler…

Bal

Bal, şifa kaynağı bir besindir ve doğal tatlandırıcıların başında gelir. Enzimler, antioksidanlar, demir, çinko, potasyum, kalsiyum, fosfor, B6 vitamini, riboflavin ve niasin içerir. Sindirim sistemini güçlendirir, sağlıklı bakterilerin gelişmesine yardımcı olur. Serbest radikallerin vücuda verdikleri zararı önler. Şeker ile kıyaslandığında çok daha sağlıklıdır. Ancak, yüksek oranda karbonhidrat içerdiği için tüketim sıklığına ve miktarına dikkat edilmelidir. Balı ısıtmamaya özen gösterin. Süte, meyve salatalarına, yoğurda ilave ederek soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Pekmez

Üzüm, incir, keçiboynuzu veya dut gibi meyvelerden elde edilen pekmez, kalsiyum ve demir açısından zengindir. Kemik gelişimi ve sağlığı için faydalıdır. Diş sağlığını korur, sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Büyüme ve gelişme için önemli olan çinko içerir. Antioksidan miktarı baldan da fazladır. Bazı pekmez türleri yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Tercih ettiğiniz pekmezin şeker ilave edilmeden, doğal yollarla yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Stevia

Stevia, Güney Amerika’ya özgü bir bitkidir. Sağlıklı kan şekeri düzeylerini destekler ve kilo vermeye yardımcı olur. Şekerden daha fazla tat verir. Stevia, eczanelerde ve marketlerde sıvı, toz ve çözünebilir tabletler halinde satılıyor. Diğer yapay tatlandırıcılar gibi kötü yan etkilere sahip değildir. Kalorisi yoktur ve karbonhidrat içermez.

Hurma

Hurma, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, potasyum, kükürt, klor, fosfor, B grubu vitaminleri, A, C vitamini, beta-karoten içerir. Besin değeri son derece yüksek olan hurma, düzenli tüketildiğinde kabızlığı ve diğer sindirim problemlerini önler. Ayrıca lif açısından da zengin bir besindir. Hurmayı kurabiyelerde ve sağlıklı tatlıların yapımında tercih edebilirsiniz.

Muz

Muz, lif ve potasyum bakımından zengin, B6 ve C vitamini kaynağı bir meyvedir. Ayrıca, tadı sayesinde doğal tatlandırıcı görevi görür. Tariflerinizde şeker kullanmak yerine, rahatlıkla muz tercih edebilirsiniz. Muzu püre haline getirin, istediğiniz lezzete ve kıvama gelene kadar kullanın. Böylece, hem sağlıklı hem de lezzetli tarifler ortaya çıkarabilirsiniz.

Akçaağaç şurubu

Akçaağaç şurubu, manganez, kalsiyum, potasyum ve çinko içerir. Antioksidan bakımından da zengindir. Serbest radikallerin etkilerini azaltır ve vücutta meydana gelen hasarı onarmaya yardımcı olur. Akçaağaç şurubu ısıya dayanıklıdır ve her tarifte kullanılabilir. Kreplerde, keklerde, pastalarda kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, çay ve diğer içeceklerinizi tatlandırmak için de sağlıklı bir tercihtir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.