İslam’da Tesettürün Ölçüsü Nedir?

0
3262

İslam’da Tesettürün Ölçüsü Nedir?

Tesettür kelime tanımı olarak örtünme anlamına gelirken zamanla yaşanan kavram kirliliği nedeni ile büyük tartışmalara neden olmaktadır. Öncelikle tesettür sadece kadın için değil erken içinde verilen bir dini emirdir. Tesettür “avret yerlerinin örtünmesi” anlamında kullanılırken tıpkı kadınların avret yerlerinin olduğu gibi erkeklerin de avret yerleri bulunmaktadır. Yani örtünme kadın kadar erkek içinde zorunluluktur ve erkeklerde avret yerleri diz kapağı ile göbeği arasında kalan bölümler olarak kabul edilmektedir.

Kadınlarda Avret Yeri Neresidir?

Kadınlarda tesettür giyim avret yerlerinin örtünmesi olarak tanımlandığı için avret yerlerinin bilinmesi bu nedenle çok önemlidir. Kadınlarda yüz, el ve ayaklar hariç olmak üzere topuktan aşağısı avret olarak kabul edilmektedir. Yani tercih edilen tesettür giyim ürünleri mutlaka bu yerlerin dışında kalan tüm vücut uzuvlarını kapatmak zorundadır. Son yıllarda tesettürün modaya uydurulması ile büyük tartışmalar yaşanmakta, üretilen tesettür giyim ürünlerinin aslında tesettür giyime uygun olup olmadığı sorusuna yanıt aranmaktadır.

Tesettür Giyim Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle tesettürün buluğ çağına giren her Müslüman kadına farz olduğu unutulmamalıdır. İslam’da tesettürün ölçüsü ise giyilen kıyafetlerin tüm avret yerlerini kapatması ve dışarıdan bakıldığında vücut hatlarını ortaya çıkarmayacak kadar bol olmasıdır. Kıyafetin vücudu sarmaması, içinde giyilen giysiyi gösterecek kadar ince kumaştan üretilmemesi ve vücut hatlarını kesinlikle belli etmemesi şartları tartışılmaz gerçeklerdir. Bu tanıma göre günümüzde tesettür kıyafet olarak satılan pek çok kıyafet ne yazık ki tesettür adı ile satılan kıyafetler olmaktan öteye geçememektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.