İslam’da Kadının Haklarını Merak Ediyor musunuz?

0
2438

İslam’da Kadının Hakları

Son dönemde yapılan açıklamalar ile üzerinde büyük tartışmalar yaşanan İslam’da kadının hakları konusu aslında çarptırıldığı gibi kadını hor gören değil aslında yücelten pek çok ayrıntıya sahiptir. Kadının aşağılandığı, kız çocuklarının doğduğunda diri diri gömüldüğü bir dönemde kadın İslamiyet ile beraber hak ettiği konuma taşınmış ve yüceltilmiştir. Kız çocuğu doğduğunda da akika kurbanı kesilmesinin istenmesi, kız çocuğu doğduğu için üzülen insanın uyarılması ve kadının da miras hakkından yararlandırılması o dönem için atılan çok büyük adımlardır.

İslam’da Kadına Tanınan Haklar Nelerdir?

  • Kız çocuğuna güzel isim verilmesi ve zorunlu eğitiminin karşılanması mecburidir. Kadın hiçbir konuda erkekten ayrı tutulmadan büyütülmeli ve eşit eğitim alması sağlanmalıdır.
  • Evlilik çağına gelen kadının evleneceği erkeği görme hakkı vardır. Beğenmediği bir kişi ile kesinlikle evlenmeye mecbur tutulamaz.
  • Evlilik kararı aldığından erkekten belirlediği tutarda mihir isteme hakkına sahiptir. Mihir kadının evlilik boyunca ve evlilik sonrasında kendisini güvence altına alması adına kadına İslam’ın tanıdığı haktır.
  • Mal varlığını ve evlilikle elde ettiği mihri istediği şekilde harcamaya ya da tasarruf etmeye hakkı vardır. Bu parayı ticaret hayatı içerisinde de kullanabilir ve buradan kazandığı parada yine kadının kendisine aittir.
  • Kadının tüm ihtiyaçlarını karşılama sorumluluğu kocasına aittir. Erkek kendi maddi gücü ile orantılı olarak karısının zorunlu ihtiyaçlarının tümünü kendisi karşılamakla yükümlüdür. Erkeğin zorunlu ihtiyaçları karşılayamadığı durumlarda kadının boşanma hakkı vardır.
  • Erkeğin eşi ile ilgilenmesi, şakalaşması, onu mutlu etmeye çalışması ve onun ihtiyaçlarını gidermesi yükümlülüğü altındadır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.