İnsülin direnci belirtileri ve çözüm önerileri

0
1069

İnsülin direnci belirtileri ve çözüm önerileri

Günümüzde, insülin direnci hastalığına sıkça rastlanıyor. Peki, insülin direnci belirtileri nelerdir, çözüm için nasıl bir yol izlemek gerekir? En yakın arkadaşınız “Yüksek Topuklar” olarak size, altın değerinde öneriler sunuyoruz.

Fazla miktarda hamur işi, şeker, kızartma, alkol veya hazır içecek tüketimi, vücut sağlığına zarar veriyor. Tükettiğimiz her içecek ve yiyecek, insülin hormonu salgı seviyesini belirliyor. Hareketsiz yaşayan ve sağlıksız beslenen kişilerde fazla salgılanan insülin hormonu, vücutta kullanılmadığı için yağ olarak depo ediliyor. En yaygın olarak, göbek çevresinde yağlanma ile insülin direnci kendini gösteriyor.

Göbek çevresinde yağlanmaya dikkat edin!

Fazla salgılanan insülin hormonu, göbek ve bel çevresinde yağlanmaya sebep oluyor. Eğer, hızlı bir şekilde kilo alıyorsanız ve göbekte yağlanma varsa, bu insülin direnci belirtisi olabilir.

Çözüm: Kan şekerini hızlı yükselten ve çok salgılanmasına sebep olan hazır gıda, şekerli ve alkollü içecekler, hamur işi ve tatlı tüketimini günden güne azaltın.

Sık acıkma insülin direnci belirtisi olabilir!

Yemek yediğinizde halde doyduğunuzu hissetmiyorsanız, karnınız çok çabuk acıkıyorsa insülin direnci hastalığı yaşıyor olabilirsiniz. Esasında bunun sebebi, gerçekte vücudunuza hiçbir faydası dokunmayan, besin değeri bulunmayan zararlı besinleri tükettiğiniz için olabilir.

Çözüm: Gerçekten doyurucu ve besleyici gıdalarla beslenin. Yoğurt, kuru fasulye, bulgur, ızgara veya haşlanmış kırmızı et, mevsim meyveleri hem insülin direnci kırılmasına hem sağlıklı beslenmenize yardımcı olur.

Yorgunluk insülin direncini işaret edebilir!

Yemek sonrası uyku gelmesi ve yorgun hissi, spor yapmak için heves olmaması hatta gün boyu kendinizi yorgun hissetmenizin sebebi insülin direnci olabilir.

Çözüm: Aslında dermanınız, derdinizde saklıdır. Kendinizi yorgun hissetseniz bile kalkıp yürümek, yemek sonrası hemen yatmak yerine evin içinde dolaşmak dahi insülin direncinin kırılmasına yardımcı olur. En doğrusu ise, her gün 30 ila 45 dakika kadar yürüyüş yapmaktır.

İnsülin direnci olanlar nasıl kilo verebilir?

Dengeli ve sağlıklı beslenmek, bol su içmek, doktorunuzun önerdiği ölçüde ilacınızı kullanmak ve hareket etmek hem kilo vermenizi hem insülin direncinden kurtulmanızı sağlar. Aşağıda, ana başlıklar halinde özetliyoruz:

Sabah mutlaka gerçek besinlerle kahvaltı yapın.
Saat başı bir bardak su içerek iştahı dengeleyin.
Yorgun olsanız bile kendinizi dışarı atıp yürüyün.
Hazır gıdaları hayatınızdan uzaklaştırın.
Akşam yemeğinde gerçekten besleyici besinler tercih edin.
Yoğurt ve süt ürünleri, insülin direnci karşı güçlü savaşçılardır. Her gün mutlaka tüketin.
Doktorun önerdiği ölçüde ilacınızı düzenli için.
İnsülin direnci için hangi doktora gidilmeli?

İnsülin direnci belirtileri sizde varsa, vakit kaybetmeden uzmana danışmalı ve bütünsel bir tedavi uygulamalısınız. Hastanelerin endokrin yani hormon bölümü, insülin direnci tanı ve tedavisi için size doğru yolu gösterecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.