Hamilelik Belirtileri ilk Haftalarda Nasıl Anlaşılır

0
1915

Hamilelik Belirtileri ilk Haftalarda Nasıl Anlaşılır?

Hamileliğinizin ilk haftaları, bunun farkında bile olmasanız bile, yumurtalıklarda ve rahimde tam hızla değişim gösteren zamandır. Kanınızdaki gebelik hormonları hala yeterince yükselmediğinden, 3. ve 4. haftada hamile olduğunuzu kesinlikle bileceksiniz. Peki Hamilelik Belirtileri ilk Haftalarda Nasıl Anlaşılır?

Erkek meni ile ortaya çıkan gebeliğinizin ve dişi yumurta döllenmesinin tam olarak ne zaman gerçekleştiğini her zaman bilmek imkansızdır. Bu nedenle gebelik hesapları sıklıkla kafa karıştırıcı görünmektedir. En yaygın kullanılan yöntem, gebeliğinizi son adet  geçmişinize göre hesaplamaktır. Gebelik hakkında haftalık bilgi verirsek, hesaplama yöntemine göre vücudunuzdaki ve bebeğinizdeki değişimleri dile getireceğiz.

Gebeliğin ilk haftaları boyunca bebek gelişimi

Hamile olup olmadığınızı bilmemeniz veya anlayamamanız bir şey olmadığı anlamına gelmez. Bu hafta, hamilelikteki en önemli olaylardan biri muhtemelen başlıyor olabilir: Emplantasyon Bebeğinizin annesinin rahmında gelişme yolculuğuna başlaması için bebeğiniz rahim haftasına yerleşir

Embriyo rahme konduktan sonra küçük top hücreleri ikiye bölünür. Bir kısmı embriyo diğer kısmı plasentayı oluşturacaktır. (Plasenta, bebeğin eşi olarak bilinen, gebelikte ortaya çıkan, bebeğinizin 7 / 24’ünü besleyecek ve rahmini bebek ile bırakarak görevi tamamlayan bir sistemdir.) Oksijen ve besin öğeleri taşıyacak olan sistem embriyo ve plasenta için bile oluşmaya başlamıştır.

Hamileliğinizin 4. haftasına kadar, vücudunuz gebelik hormonlarının ilk damlalarını üretmeye başlayacaktır. Bu hormonlar gebeliğinizi takip eden haftalarda gebeliğin belirgin belirtilerini göstermekle sorumludur. HCG, aynı zamanda gebelik hormonu olarak da bilinir ve evinizdeki gebelik testinde artı işareti görmenize yardımcı olacak bir hormondur. Bu haftanın sonuna kadar, bebeğiniz yüzlerce mikroskopik hücre tarafından oluşturulacaktır.

Hafta Hafta Hamilelik Gelişimi Video

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/1UN63UpIfxM?rel=0″ frameborder=”0″ allow=”autoplay; encrypted-media” allowfullscreen></iframe>

Hamileliğin ilk haftalarının belirtileri

Bebeğiniz bu hafta rahimde yerleşmeye başladığından beri, yerleşen bir kanama olarak bilinen boyama tipi bir kanamanın bulunması doğaldır. Ayrıca, yorgun hissederseniz veya göğüsleriniz büyümeye başlarsa, hamilelik hakkında erken sinyaller görebilirsiniz. Yükselmeye başlayan östrojen ve progesteron hormonlarına bağlı olarak, ani ruh hali değişiklikleri başlayabilir.

Artmış vücut ısısı: Yumurtlama (Ovülasyon) sürecine girdiğinizde vücut sıcaklığınız düşer ancak ovülasyon tamamlandıktan sonra vücut sıcaklığı düşer. Bu ısı değişiminin nedeni, aylık döngülerinizi düzenleyen östrojen ve progesteron hormonudur. Döllenmiş yumurta karnınıza yerleşmek için belirli bir sıcaklığa ihtiyaç duyar ve gebelikle birlikte yükselmeye başlayan hormonlar vücudunuzdaki gerekli ısıyı üretmeye devam eder.

Yumurta akışının yoğunluğunda servikal mukoza (akış): Geçen hafta uterus mukozasında inceltilmiş ve bulutlu bir görüntü vardı. Bu hafta çok ince, çok esnek ve ışığın boyutunu ölçmeye çalışacak kadar şeffaf; Kısacası, spermin yumurtaya gelmesi için tüm seyahat koşulları mükemmeldir.

Alt karın ağrıları (Mittelschmerz): Her dört kişiden biri, ovülasyon olan alt karın tarafında ağrı veya bir dizi kramp hisseder. Yumurtalardan salınan ve tamamen yolculuk etmeye başlamış döllenmiş yumurta, bu hafif krampların nedenlerindendir.

Yorulma, yorgunluk ve mide bulantısı: Birçok annenin gebeliğin ilk haftaları boyunca çok halsiz hissedebilir. Vücudunuzda gerçekleşecek ve çok hızlı bir şekilde ilerleyecek değişiklikler göz önüne alındığında, bu şekilde hissettiğiniz tamamen normaldir. Bol fırsat bulmaya çalışın ve bulantıyı önlemek için sık sık ve küçük yemeklerde yemeye çaba gösterin.

Hamileliğinizin ilk haftalarında dikkat etmeniz gereken şey nedir?

Her durumda gebelik sporu iyidir, böylece hamileliğinizi rahatça geçirebilir ve hatta doğumunuzu kolaylaştırabilirsiniz. Zorlamadığınız sürece kendiniz için hamile olduğunuzu öğrenirseniz, sporunuza devam etmenin hiçbir zararı yoktur.

Zaten doğum öncesinde vitaminlere başlamadıysanız, şimdi başlayın. Günde 400 mikrogram folik asit kullanmanız çok önemlidir. Bir hap olarak tüketmek istemiyorsanız, folik asit içeren gıdaları diyetinize ekleyebilirsiniz. Hamilelikteki beslenme şeklinizi nasıl düzenleyeceğinizden emin değilseniz, bir beslenme uzmanına / diyetisyene danışabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.