Flört Etmeden Evlenir mi?

0
1742

Flört Etmeden Evlenir mi?

Blog sayfamıza bir kardeşimizin flörtsüz evlilik üzerine sormuş olduğu sorunun sizlerin de kafasında soru işareti olduğunu düşünerek vermiş olduğumuz cevabı siz okuyucularımızla paylaşmak istedik:

Aleyküm Selam kardeşim, biliyorsunuz evlilik öncesi flört ilişkileri her iki tarafın da mahremiyetini korumak adına haram kılınmış. Dinimiz evlenilecek ana kadar her iki tarafında hukukunu korumak adına; tanışmadan nişana, daha sonra evliliğe giden yolda herhangi bir sorundan ötürü ayrılma olması durumunda her iki tarafında maddi ya da manevi olarak zarar görmemesi için bu önlemi almıştır.

Bize mesaj atan diğer bazı kardeşlerimiz de keşke sizin kadar duyarlı olsalardı kardeşim. Ah bilseniz nasıl acılar çekmişler… Nişanlanıp son gün nişanı bozup gidenler… Nasıl olsa evleneceğiz vaadiyle kandırılanlar…

İslamiyet bütün bu kötü senaryoların önüne geçmek ve her iki tarafı da korumak adına şu tedbirleri almış:

Eğer 6 ay gibi bir süre içinde evlenmeyi düşünüyorsanız yani evlenmek için gereken şeyler hazırsa evlilik görüşmelerine başlayabilirsiniz. Bu evlilik görüşmeleri asla teke tek olmamalı, yanınızda sizin tarafınızdan bir arkadaşınız ya da bir akrabanız mutlaka bulunmalı. Çünkü taraflar her ne kadar evlilik için bir arada bulunsa da şeytan ve nefis faktörü her daim göz önünde bulundurulmalı, arada bir nikâh olmadığı için tarafların birbirine helal olmadığı unutulmamalıdır.

Burada şu parantezi açmamız uygun olacak. Biliyorsunuz evlendikten sonra en büyük sorunlardan birisi olarak şu sözü duyarsınız, “Sen çok değiştin, evlenmeden önce böyle değildin.”

Evet konu ciddileşip yuva kurmaya gelene kadar bu flört ilişkileri görüşmeler laylaylom havasında geçer, iki tarafta üst düzeyde naziktir sanki 100 yıl beraber kalsalar hiç sorun çıkmayacak gibidir. Ama iş ciddileşip evliliğe gelince gerçekler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar: “Şu özelliğimi öğrenmesin, benden ayrılmasın, bende kusur görmesin.” diye çaba gösterme durumu artık yoktur. Dolayısıyla iki taraf da belki yıllardır tanıdığı kişinin gerçek hâlini görmeye başlıyor.

Direkt evliliğe yönelik olan bu görüşmelerde böyle bir şeyin söz konusu olması çok daha zordur. Çünkü mesele zaten ciddi olduğundan iki tarafta görüşmesinde birbirini tanımaya yönelik ciddi sorular sorar.

Hatta bu görüşmelerde en küçük meseleleri bile taraflar birbirine sorabilir. Örneğin hangi yemeği sevip sevmediği konusu bile açıkça sorulup konuşulabilir. Tüm bu sorular karşısında tarafların yapacağı en önemli vazife cevapları “doğru ve açık” bir şekilde ifade etmektir. Eğer bu hususa dikkat edilmezse ileride büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Hem unutulmamalıdır ki mümin hanım ya da erkek her durum karşısında doğru sözlü olmalıdır.

Ayrıca evlilik görüşmelerde taraflar birbirleriyle düşünce olarak uygun olup olmadığını ölçmenin yanı sıra dış görünüş bakımından da değerlendirme yapmalıdır. Bu konuda Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Allah, bir erkeğin kalbine bir kadınla evlenme isteğini attığı zaman, artık onun o kadına bakmasında hiçbir beis yoktur.” (İbni Mâce, Nikâh: 9)

Bu görüşmelerin de 3 ile sınırlandırılması iki tarafında birbirini tanıma konusunda daha iyi olacaktır. Bu sınırın olmasının pek çok hikmeti vardır çünkü görüşme sayısı arttıkça olayın ciddiyetinde aksamalar, gevşeklikler görülebilir; bu durum ise Allah muhafaza tarafları helale giden bu değerli yolda harama sevk edebilir.

Tüm bu hususları göz önünde bulundurursak dinimizde hanım ya da erkeğin birbirlerini sevip evlenmelerine engel olunmamıştır. Bunun helal yoldan, Allah razı olacağı şekilde yapılmasını emredilmiştir ayrıca kardeşim İslamiyet sana “Sevmeden evlen.” demiyor. “Sev ama helalinden sev, Allah’ın razı olacağı şekilde sev.” diyor. Çünkü Rabbimiz’in ayette belirttiği göz aydınlığı eşlere flörtle kirletilmiş sevdalarla değil ancak onun bize çizdiği helal dairedeki yolla ulaşılır.

Sonsuz bir hayat için atılan bu ilk adımda harama bulaşmadan helaline kavuşan salih/saliha müminlerden olmanız duasıyla…

“Onlar, ‘Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle.’ diyenlerdir.” (Furkan Suresi/74)

 

Kaynak : sozlerkosku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.