Demir Vitamini Nelerde Bulunur?

0
1936

Demir Vitamini Nelerde Bulunur?

Diyetisyen Mustafa Tilekli demir eksikliği anemisinin (DEA), bebeklik, çocukluk ve gebelik dönemlerinde yaygın olduğunu ve demir ihtiyacı en çok b dönemlerde artış gösterdiğini belirtti.

Demir Olan Besinler Hangisi?

“Bunlar iki orgnik (her ikisi de) ve inorganik (hemiselüloz olmayan) en etkilileri bağırsaklardan en fazla emilen ve gıdalardaki varlıklarına göre bunun tam tersi. Demir eksikliğinin en büyük düşmanı kırmızı et olarak bilinir. Demir koyun ve sığır etinde en çok blunmaktadır. Demirin belirli günlük aldığınız miktarı yanı sıra vücudunuzdaki önemlidir.

Hem Demir% 15-25 arasında emilirken bu oran hem olmayan demirde% 2-15’e düşer. Hem demir emilimini, asidik ortam, protein ve C vitaminleri arttırır. Hem Olmayan Demir emilimi hem demirle beraber artış gösterir. Başka bir deyişle, etli yemeklerin yanında limon suyu ile salatalık yerseniz veya C vitamini bakımından zengin sebzelerle hazırlanan salatalıklarla bakliyat yemekleri yerseniz, demir demir emilimi en üst düzeye çıkaracaktır. Yumurtada demir içermediğinde demir emilimi  artırmak için salatalık ile tüketilmesi önerilir. Öte yandan, diyetteki fazla miktardaki fitat (tahıllar, kurubaklagiller), kalsiyum, negatif olarak demir emilimini etkiler. Fitatlar çoğunlukla tahıl grubunda bulunur. Kalsiyum demir emilimini olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Günlük ihtiyacınızdan fazla miktarda kalsiyum almak ya da demir içeren gıdalarla tüketmek emiliminizi azaltacaktır. Demir emilimini azaltmanın bir başka nedeni, konserve gıdanın açılmasından sonra ertelenme içeriğinin uzun süre değişmesidir. Çay ve kahve yemeklerinde bulunan tanenlerin polifenol gibi maddelerden dolayı azaldığını belirtti.

 

 Demir eksikliği anemi yol aar.

Uzun süre demir alımı veya çeşitli emilim bozukluklarının azalması nedeniyle vücutta demir eksikliği nedeniyle anemi oluşacağını belirten “Demir eksikliği anemisi (DEA) oluşumu, vücudun demir birikintilerinden önce gerçekleşmiyor kan hücrelerinin sayısında azalma olur (hemoglobin) Demir ihtiyacı en fazla olduğu dönem olan bebeklik, çocukluk ve gebelik dönemlerinde DEA sık görülür ve demir seviyesini korumak çok önemli. Demir eksikliği anemisi olmayan beslenme ile Yumurta ve sebze yenmeleri tercih edilmeli, acı hayvan kökenli demir ile birlikte tüketilmesi artacaktır. Bu miktara dikkat edecektir. üzüm pekmezi ve kurutulmuş meyveler üzerinde durulmalı, demir seviyesi düzenli aralıklarla kontrol edilmeli DEA oluştuğunda ve demir takviyesi olursa doktor gözetimi gereklidir..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.