Çiğ Tüketilmesi Gereken Besinler Neler?

0
1542

Çiğ Tüketilmesi Gereken Besinler Neler?

Sağlıklı beslenmede, besinleri pişirme şekli çok önemli. Çünkü, yiyecekleri pişirme şekli kalori değerlerini etkiler. Örneğin, pişmiş yiyecekleri tüketmenin, daha çok kalori alımına neden olduğu söyleniyor. Peki, neden? Hangi besinleri çiğ tüketmek daha sağlıklı? Yüksek Topuklar ekibi olarak hazırladığımız özel haberimizi okuyarak bu soruların cevabını öğrenebilirsiniz.

iğ tüketilmesi gereken besinler
Araştırmalar, pişmiş yiyeceklerin daha çok kalori aldırdığını söylüyor. Bunun nedeni; pişmiş yiyecekler yumuşamış ve işlem görmüş olduğu için, vücut bunları sindirmek için daha az enerji harcıyor. Fakat, çiğ tüketildiğinde vücut daha fazla zorlanıyor ve kalori yakıyor. Bu sonuca göre, çiğ besinlerle beslenen insanlar daha kolay kilo veriyor. Ayrıca, bazı sebzeler çiğ tüketildiğinde, bazıları ise pişirildiğinde daha sağlıklı olabiliyor. Havuç, ıspanak ve mantar gibi sebzeler pişirildiği zaman içerilerindeki bakteriler ölür ve antioksidan etkileri artar. Çiğ süt yerine de pastörize edilmiş süt içmek daha sağlıklıdır.

İşte çiğ tüketilmesi gereken besinler…

Sarımsak

Sarımsak, kokusu nedeniyle çiğ tüketimi tercih edilmeyen bir besindir. Ancak, kokusuna rağmen sarımsağı çiğneyerek tüketmek sağlık için çok faydalıdır. Sarımsağı çiğneyerek yediğiniz takdirde, içerisinde bulunan alisin maddesi açığa çıkar. Bu da, metabolizmayı hızlandırarak vücut fonksiyonlarına olumlu etki eder.

Brokoli

Brokoli, kanserin düşmanıdır. İçerisinde, myrosinase adı verilen çok kuvvetli bir enzim bulunur. Ancak, brokoli pişirildiği zaman bu enzim etkisini kaybeder. Buharda pişirildiğinde bile bu enzimin ancak bir kısmını tüketebilirsiniz. Aynı zamanda, K vitamini bakımından zengin olan brokoli çiğ tüketildiğinde vücut için daha faydalıdır.

Kakao

Çikolata, en çok sevilen yiyeceklerden biri, ancak içerisinde çok fazla yağ ve katkı maddesi barındırıyor. Çikolata yerine kakao tüketmek, çok daha sağlıklı. Çünkü, kakao sağlıklı vitaminler ve lif içerir. Ayrıca, verdiği mutluluk da çok daha fazladır.

Kuruyemişler ve çekirdekler

Sağlıklı beslenmede, özellikle ara öğünlerin olmazsa olmazları, taze ve doğal kuruyemişler ile çekirdeklerdir. Bu besinler çiğ tüketildiği takdirde, hem kolesterolü dengeler, hem de kalp hastalıkları riskini azaltır. Pişirmek, besin değerlerinin dağılmasına ve serbest yağ asitlerine dönüşmesine neden olur.

Chia tohumu

Son zamanların popüler besini chia tohumu çiğ tüketildiğinde, çok güçlü bir kalsiyum ve magnezyum kaynağı haline gelir. Chia tohumunu, özellikle kahvaltılarda sağlıklı tarifler yaparak tüketebilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler

Lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler vitamin, mineral, lif ve amino asitler içerir. Yeşil yapraklı sebzelerin besin değerlerinden tamamen faydalanmak için, çiğ olarak tüketmeniz gerekir.

Probiyotikler

Özellikle turşu gibi fermente edilmiş ve doğal probiyotik görevi gören sebzeler çiğ tüketilmelidir. Turşu, hem metabolizmayı hızlandırır, hem de içerdiği yararlı bakteriler sayesinde sindirime katkı sağlar.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizini çiğ tüketmek, beyin ve kalp sağlığını korur. Ayrıca, Hindistan cevizi suyu da vücut için önemli bir elektrolit kaynağıdır.

Çiğ tüketilmesi gereken besinleri öğrendiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.