Çabuk Acıktıran Besinler

0
1454

Çabuk Acıktıran Besinler

Bazı besinler, sizi uzun süre tok tutarak açlık krizlerini önler ve kilo vermenize yardımcı olur. Bazı besinlerde ise durum tam tersidir. Yedikçe daha çok yeme isteği oluşur. Açlığı bastırmak istiyorsanız bu besinlerden uzak durmanız gerekir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için, daha çabuk acıkmanıza neden olan besinleri derledik.

Tükettiğiniz besinlerin hepsinin, vücut dengesi üzerinde farklı etkileri vardır. Aynı besini her tüketişinizde, daha çok yemek yeme isteği oluşuyorsa, yanlış bir tercih yapıyorsunuz demektir. Şekerli, beyaz unlu ve hazır gıdalar, kan şekerini hızlıca yükseltir. Yükselen kan şekerini düşürmek için vücut daha fazla insülin hormonu salgılar ve kan şekeri aynı hızla düşer. Bu durum, tekrar acıkmanıza ve iştahınızın bir anda artmasına neden olur. Besin değeri düşük gıdalar tüketmek yerine, sağlıklı yağlar, protein ve lif bakımından zengin besinler tercih etmelisiniz. Bu besinler, sizi uzun süre tok tutar ve açlık krizlerini önler.

İşte yedikten sonra daha çabuk acıkmanıza neden olan besinler…

Makarna
Makarna da beyaz ekmek gibi lif içermez ve vitamin açısından zayıftır. Yedikten kısa bir süre sonra acıkmanıza neden olur. Beyaz makarna yerine, kepekli veya tam buğday unundan yapılan makarnalar tüketmek, vücut için daha faydalıdır.

Beyaz ekmek
Beyaz ekmek, lif içermeyen ve besin değeri düşük olan bir besindir. Az miktarda vitamine sahip olduğu için, vücuda katkısı yoktur. Yüksek karbonhidrat içerdiği için de, yedikten sonra hızlı bir insülin artışına sebep olur ve kısa sürede acıktırır. Beyaz ekmek yerine, kinoa, karabuğday gibi tam tahıllı ekmekler tercih ederek, uzun süre tok kalabilirsiniz.

Yumurta beyazı
Yumurtanın yalnızca beyaz kısmını tüketmek, çok çabuk acıkmanıza neden olur. Yumurtanın sarısı, doymuş yağlar içerdiği için uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca, A ve B vitaminlerinin emilimini artırır. Bu nedenle, yumurtanın beyazını ve sarısını birlikte tüketmek gerekir.

Beyaz pirinç
Beyaz pirinç, patates gibi yüksek nişasta içeren bir besindir. Kan şekerini hızlı ve aynı hızla düşürür. Bu nedenle, kısa süre içinde tekrar yeme isteği oluşur. Beyaz pirinç yerine, besin değeri yüksek ve glütensiz bir besin olan yabani pirinci tercih edebilirsiniz.

Patates
Patates, glisemik indeksi yüksek bir besindir. İçerisinde yüksek miktarda nişasta bulunduğu için, kan şekerinin hızlıca yükselmesine ve aynı şekilde düşmesine neden olur. Özellikle kızartma olarak tüketilen patates, daha çabuk acıkmanıza yol açar. Bu nedenle, kilo vermek isteyenler için dikkatli tüketilmesi gereken bir besindir.

Meyve suyu
Meyvenin suyunu sıkıp posasını çöpe atmak, şekerden ibaret bir içecek elde etmenize neden olur. Bu da, kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine ve aynı hızla düşmesine yol açar. Aynı zamanda, içerisinde lif barındırmadığı için de tükettikten kısa bir süre sonra sizi acıktırır. Bu nedenle, meyvelerin yalnızca suyunu içmek yerine, meyve ve sebzeleri lifleriyle birlikte karıştırıp, smoothie olarak tüketebilirsiniz.

Mısır gevreği
Kahvaltıda çok tercih edilen mısır gevreği, yüksek karbonhidrat içerir ve vücut için iyi bir enerji kaynağı değildir. Aynı zamanda, içerisinde şeker ve glikoz şurubu barındırır. Bu da, çok çabuk acıkmanıza neden olur. Kahvaltılarda mısır gevreği yerine, yulaf ezmesi, chia tohumu gibi uzun süre tok tutan besinler tercih edebilirsiniz.

Turşu
Turşu, bağırsak sağlığı için son derece önemli probiyotik bir besindir. Ancak, yüksek oranda tuz içerdiğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Tükettiğiniz tuzun miktarı, sağlık açısından çok önemlidir. Fazla sodyum alımı, vücutta su kaybına neden olur. Bu nedenle, tuzlu yiyeceklerle bol bol su tüketmelisiniz. Tuz, aynı zamanda iştah açıcı özelliğe sahiptir. Tuzlu yiyecekler tükettikten sonra tatlı yeme isteği artar ve kan şekeri seviyesinde dalgalanmalar meydana gelir.

Hazır atıştırmalıklar
Çiğneme miktarı az olan paket gıdalar, daha fazla yemenize ve daha çabuk acıkmanıza neden olur. Açlığınızı bastırmak için, besin değeri düşük hazır gıdalar yerine, fıstık ezmesi, avokado, fındık, badem gibi sağlıklı atıştırmalıklar tercih edebilirsiniz.

İncir
İncir, muz, kavun, üzüm gibi glisemik indeksi yüksek meyveleri tüketirken miktarına çok dikkat etmek gerekir. Kan şekeri seviyesinde ani dalgalanmalara yol açan bu meyveler, çok çabuk acıkmanıza ve kilo almanıza neden olur. Bu meyvelerin tüketim miktarını kontrol altına alarak, glisemik indeksi düşük meyveleri daha çok tercih edebilirsiniz.

Yapay tatlandırıcılar
Kalori içermeyen yapay tatlandırıcılar, insülin üretimini tetikler ve açlık hissine yol açar. Yapılan araştırmalar, yapay tatlandırıcı içeren besinlerin, beyni yanlış yönlendirerek tatlı isteğini artırdığını ortaya koymuştur.

Daha çabuk acıkmanıza neden olan besinleri öğrendiniz. Açlık krizlerini önlemek ve sağlıklı beslenmek adına sizler için hazırladığımız yazılardan faydalanabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.