Bebeğinizde bir gaz sancısı mı var?

0
1787

Bebeğinizde bir gaz sancısı mı var?

 

Bebeklerdeki gaz sancısı her10 bebekten 3’ünde görülür. Yeni bebek sahibi olanların en sık yaptığı şikayetlerin başında gelir. Sebep tam olarak bilinmiyorsa, ilaç olmadığı halde bebeğinizi ve kendinizi rahatlatmak mümkündür. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Ebru Gözer meraklılara cevap vermektedir.

Bebeklerdeki gaz sorunu ne sıklıkta görülüyor?

Gaz Sancısı  (İnfantil kolik), sağlıklı bebeklerde 2-3 hafta ila 4 ay arasında ve günde 3 saat ila günde 3 saat arasında ağlayan nöbetler olarak tanımlanır. Bebeklerin sıklığı% 17-30’dur. Anne-babaların% 10-15’i ilk üç ay içinde bebeklerinin ağlaması sebebiyle hekimlere başvururlar.

Bazı çalışmalarda gaz sancısının düşük doğum ağırlıklı bebeklerde daha sık görüldüğü ve daha sonra başlandığı belirtilmektedir. İnfantil kolik bebeklerin% 5’inden daha azında organik bir nedeni var. Sigara kullanan annelerin bebeklerde görülme olasılıklarının iki katı, anne sütüyle besleme alanlarında daha az sıklıkta olduklarını gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Annenin duygusal durumunun da önemli olduğu ve tecrübesiz sinir ve sabırsız annelerin bebeklerinde görülme ihtimalinin daha yüksek olduğu kabul edilmektedir.

Gaz Sancısı Olma Sebepleri

İnfantil kolik (IK), sıklıkla rastlanmakta ve rahatsızlığa rağmen kendi kendini iyileştirmektedir. Gaz sancısı sebepleri arasında

Sindirim sistemine bağlı: Bebeğin bağırsak hareketliliğinin artmasına yol açan anormal bağırsak hareketlerinin meydana geldiği bildirilmiştir. Bu bebeklerin serum motilin düzeyleri normal bebeklerden daha yüksektir. Motilin gastrik boşalmayı hızlandırır, bağırsak hareketini arttırır ve ince bağırsaktan  transit geçişi hızlandırır. Bu bebeklerin kord kanı ve birinci gününde venöz kanda motilin düzeyleri yüksek bulunu. Anne sütünün alımı ile alınan inek sütünün alfa-laktalküminin bağırsak geçirgenliğinde artış, sonuçtaki bebekte alerjiye yol açar. Bu, HR’li bebeklerin% 10-25’inde altta yatan neden budur. Annenin beslenmesindeki diğer gıdalar benzer allerjik reaksiyonlar veya intoleranslar geliştirebilir. Soya, fıstık, çikolata, kahve, fındık, kabuklu deniz ürünleri, brokoli, yeşilbiber ve baharatlı yiyecekler bunlardan birkaçıdır. Aktivite tam olarak kanıtlanamamış olsa da, sindirilemeyen ve emilmemiş karbonhidratlar kısa zincirli yağ asitlerine ve kolondaki (kolonun orta kısmı) gazlara ve asitlere dönüşür. Bu Gazlar Nefes yoluyla atılmaktadır. Bununla birlikte, mide gazı ağlamanın nedeni değildir, ancak nihai sonuçtur.

İnteraksiyonel  (Etkileşimli) teori: İnfantil kolik sindirim sistemi dışındaki nedenlerden kaynaklanabilecek bazı hipotezler ortaya çıkmıştır. Bunlar; ağlamak aşırılığı, daha uzun ağlamanın kontrolü zor olmasıdır. Atipik (olağandışı) ebeveynlerin burun yansıması olabileceğini veya uygunsuz bir annenin bebek ilişkisinin ortaya çıkabileceğini gösteren çalışmalar da vardır. Duygusal sıkıntı ve kaygısızlık, kaygı, anne-bebek ilişkisi annede rahatsızlık verebilir ve aşırı ağlama bebekle düşmanlık ve uyumsuz ilişki yaratabilir. Her iki durumun bir sonucu olarak, bebeğin tedirginliği giderek artacak ve ağlama aşırı olacaktır. Aile çatışmaları, annenin bebekle vakit geçirmemesi, bebek bakımı yetersizliği, stres, yetersiz eş ve sosyal destek gibi diğer risk faktörleridir. Buna ek olarak, annenizin gebelik, travmatik doğum veya uzun süreli hastanede aşırı sağlık sorunları yaşamanın başka sebepleri olabilir.

Merkezi sinir sistemi gelişimi: Serotonin bağırsağın düz kasıla kasarak kramplara sebebiyet verir. Melatonin bağırsakları gevşetir. Her ikisi de akşamları sıçrar ve belirli bir ritmde serbest bırakılır. Melatoninin ritmik salımı, doğumdan serotoninin ritmik salınımı olduğunda 3. ayda başlar. Bu nedenle, ilk aylarda, barsakların melatonin eksikliğinden kaynaklanan gevşeme yeterli değildir. Bilindiği gibi kolik görünüm 3 ay sonra ortadan kalkar.

Sancının Gaz Sancısı Olup Olmadığını Nasıl Anlarım

Bebeklerde yüksek tonda ağlarken, ayaklarının genellikle karın bölgesine çekme, gergin,karın şişliği yorgunluk artışı, barsak sesleri, kusma, kabızlık veya sık öksürük duyulması durumu gaz sancısı belirtilerindendir. Kaka sonra rahatlayabilir, ancak bazen de işe yaramaz. Ağlamak kolay olabilir, çünkü ağlamak kolaylaştırır. Sakin olmak zor. Genellikle 2-3 saat sonunda sessizleşir. Ağlama sırasında yemeyi reddedebilir. Ağlamadan sonra orijinal haline dönecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.