Zenruba Tesettür Tel: 0850 3048216 Zenruba.com Üye Kaydı Zenruba.com Üye Girişi  
 
 
 
 
 
 
Zenruba.com  
  Favori Ürünleriniz
 

0,00 TL

 
 
 
 
Zenruba Tesettür, Tesettür, Tesettür Elbise, Uygun Tesettür, Tunik, Tesettür Abiye, Tesettür Giyim Modelleri

ZENRUBA.COM MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ


Madde 1 - Sözleşmenin Tarafları

    SATICI: Zenruba
Tekstil Elektronik Mağazacılık ve Tc. Ltd Şti 
    Adres: Çayiçi Mahallesi İstiklal Caddesi No:8 Sapanca/Sakarya
    Telefon: 0850 304 8 216
    Email: bilgi@zenruba.com

ALICI: Müşteri

Madde 2 - Sözleşmenin Konusu
İş bu sözleşme konusu, alıcı tarafından satıcıya ait olan www.zenruba.com internet sitesinden elektronik ortam üzerinden vermiş olduğu, sözleşmede konu edilen nitelikleri haiz ve aynı şekilde sözleşme ile satış tutarı belirtilen hizmet/malın teslimi ve satışıyla ilgili olarak 29188 sayılı Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ve 6502 sayılı Tüketici Korunması Hakkında Kanunu kapsamında yer alan tarafların yükümlülükleri ve haklarının saptanmasıdır.

Madde 3 - Sözleşme Tarihi
Satıcının kendisi tarafından önceki bir tarihte imza altına alınmış olan bu iki nüsha sözleşme akdi alıcı tarafından ..... tarihinde imza altına alınarak kabul görmüş ve sözleşmenin bir örneği alıcı tarafının e-posta adresine mail olarak gönderilecektir.

Madde 4 - Mal veya Hizmetin Teslimi, Sözleşmenin İfa Yeri ve Teslim Şekli
Hizmet ya da mal alıcı tarafın teslim almak için talepte bulunduğu ...... adresinde ..... ‘ya talebi doğrultusunda teslim edilecektir.

Madde 5 - Teslimat Masrafları ve İfası
Teslimata ilişkin doğacak tüm masraflar alıcı tarafa aittir. Satıcı, internet sitesinde, duyuruda bulunduğu rakamın üzerinde alışveriş tutarı gerçekleştiren müşterilerinin teslimatlarına ait doğacak ücretin tarafınca karşılanacağını veya da kampanya kapsamında teslimatları ücretsiz olarak gerçekleştireceği hususunda bir bildirimde bulunmuşsa, teslimattan doğacak masraf bu durumda satıcı tarafından karşılanacaktır. Teslimat; mal bedeli alıcı tarafından satıcının hesabına aktarıldığında stok durumunun müsait olması durumunda mümkün olan en kısa süre zarfında yapılacaktır. Satıcı, hizmet/malın siparişini takip eden 30 (otuz) günlük zaman dilimi içerisinde siparişi teslim eder ya da bu zaman dilimi içerisinde yazılı bir talepte bulunarak 10 (on) gün daha sipariş teslim süresini uzatma hakkını elinde saklı tutar. Farklı nedenlere bağlı olarak hizmet/mal bedelinin tutarı ödenmez ya da banka kayıtları ile iptal edilirse bu durumda satıcı hizmet/malın yüklenmiş olduğu teslim sorumluluğundan kurtulmuş olarak kabul edilir.

Madde 6 - Kapıda Ödeme Ücreti

Kapıda ödeme seçeneği tamamen kargo şirketinin kendisi tarafından sunulan bir ödeme hizmetidir. Bu servisin kullanımı durumunda kargo şirketi sunmuş olduğu bu hizmet nedeni ile 5 TL ücret talep etmektedir. Talep edilen bu ücret kargo şirketine ait olan bir bedel olup, satın alınan ürün ya da hizmetin iadesi durumunda bu ücret iade edilmemektedir. Ürün satın alırken bu tip ekstra masraflar ödemek istemeyen müşterilerimizin güvenli ödeme seçeneklerinin sunulduğu kredi kartı ile yapılan ödeme yöntemini kullanarak masrafsız bir şekilde ödemelerini yapmaları önerilmektedir.

Madde 7 - Alıcının Beyan ve Taahhütleri
Alıcı taraf sözleşmeye konu olan mal ya da hizmeti teslim almadan önce kontrol ederek; ambalajı yırtımış, kırık, ezik, hasar görerek ayıplı mal statüsüne girmiş olan ürünleri kargo şirketinden teslim almamalıdır. Kargo şirketi tarafından getirilen ürünün teslim alınması durumunda ürün ya da hizmetin hasarsız, sağlam olduğu kabul edilir. Teslim alındıktan sonra hizmet/malın gereken özenin gösterilerek korunması görevi alıcı tarafa aittir. Alıcı cayma hakkını kullanmak isterse bu durumda hizmet/malın kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Alıcının kendi kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde mal/hizmet satın alınan kredi kartının alıcının isteği dışında kanunlara aykırı ve haksız kullanımı durumunda ilgili finans ya da banka kuruluşunun hizmet/mal bedelini satıcıya ödememesi gibi durumlarda, alıcı kendisi tarafından teslim alınması durumunda hizmet/malı 3 (üç) iş günü içerisinde satıcı tarafa iade etmekle yükümlüdür. Bu gibi durumlarda yapılan teslimat masrafları alıcı tarafından karşılanır.

Madde 8 - Satıcının Beyan ve Taahhütleri
Satıcı, sözleşmeye konu olan hizmet/malın sağlam bir şekilde eksiksiz olarak siparişte belirtilen özelliklere uygun ve bulunuyorsa garanti belgesi ve kullanım kılavuzu ile teslim etmek zorundadır. Sözleşmeye konu olan hizmet/mal alıcının talebi doğrultusunda bir başka kişi ya da kuruma teslim edilecekse, teslim için belirtilen tarafın kargoyu teslim almaması durumunda oluşacak hususlarda satıcı tarafı sorumlu tutamaz. Satıcı, müşteri tarafından gerçekleştirilen cayma beyanını teslim aldığı tarihi takip eden 10 (on) gün içerisinde hizmet/mal bedelini ya da bulunuyorsa kıymetli evrağı iade eder. Hizmet ya da malı 20 (yirmi) günlük süre içerisinde iade alır. Haklı gerekçelere sahipse satıcı, sözleşmede belirtilen ifa süresi içerisinde alıcıya eşit kalite ve fiyat tedarik hakkına sahiptir. Satıcı hizmet/malın ifasının artık imkansız bir hal aldığını düşünüyor ise sözleşmenin yerine getirilme süresi dolmadan bu durumu alıcı tarafa bildirmekle yükümlüdür. Ödenen tutar ve var ise satış ile ilgili olan evraklar 10 (on) günlük zaman dilimi içerisinde iade edilmelidir. Garanti belgesi verilerek satılan hizmet/mallardan olmayan veya olan hizmet ve mallardan bozuk veya arızalı olan hizmet/mallar, verilen garanti koşulları içerisinde gerekli onarımın yapılabilmesi için satıcıya geri gönderilebilir, bu tip durumlarda teslimat için yapılan giderler satıcı tarafından karşılanacaktır.

Madde 9 - Sözleşmeye Konu Olan Mal veya Hizmetin Özellikleri
Hizmet/malın türü ve cinsi, marka/modeli, miktarı, rengi ve tüm vergi giderleri dahil edilerek belirlenen satış tutarı www.zenruba.com isimli internet sitesindeki hizmet/mal tanıtım sayfası üzerinde yer verilen bilgilerde ve iş bu sözleşme ile ayrılmaz bir bütün kabul edilen fatura üzerinde belirtildiği gibidir.

Madde 10 - Mal veya Hizmetin Peşin Fiyatı
Hizmet/malın peşin satış fiyatı siparişin tamamlanması sonucunda mail gönderilen ürün ve örnek fatura ile birlikte alıcı tarafa gönderilen fatura içeriğinde mevcut bulunmaktadır.

Madde 11 - Vadeli Fiyat
Hizmet/malın satış fiyatı tercih edilen vade süresine göre fiyatı sipariş sonucunda mail ile gönderilen ürün ve örnek fatura ile müşteriye teslim edilen fatura içeriğinde mevcut bulunmaktadır.

Madde 12 - Faiz
Alıcının sorumluluğu çalıştığı bankaya karşıdır. Uygulanacak faiz yüzde 30’u geçmeyecek şekilde her yıl T.C. hükümeti tarafından belirlenen faiz oranları üzerinden hesaplanmaktadır.

Madde 13 - Peşinat Tutarı
Hizmet/mal için belirlenen peşinat tutarı sipariş aşamasının tamamlanması ile beraber gönderilen e-posta içeriğinde örnek fatura ve ürün ile beraber alıcı tarafa gönderilen fatura içeriğinde yer almaktadır.

Madde 14 - Ödeme Planı
Alıcı tarafın, taksitle ve kredi kartı ile alışveriş seçeneklerini kullanması durumunda internet sitesi üzerinden seçmiş olduğu taksit planı geçerli kabul edilmektedir. Taksitli satış yapılması durumunda, alıcı ve alıcının kullanmış olduğu kredi kartının sahibi olan banka arasında imza altına alınmış olan sözleşme tarafından belirlenen hükümler geçerli kabul edilir. Taksitlendirme için kullanılan kredi kartının ödeme tarihi alıcı ile banka arasında imzalanan sözleşmenin hükümlerince belirlenir. Alıcı yine banka tarafından kendisine her ay düzenli yollanan kredi kartı ekstreleri üzerinden de kalan taksit sayısı ve tutarını takip etme imkanına sahip bulunmaktadır.

Madde 15 - Cayma Hakkı
Alıcı, iş bu sözleşmede bahsedilen hizmet/malın talep ettiği adrese ya da kendisine teslim edilmesini takip eden 14 (on dört) gün içerisinde dilerse cayma hakkını kullanma yetkisine sahiptir. Cayma hakkını kullanmak isteyen alıcının aynı süre içerisinde satıcının belirtmiş olduğu müşteri hizmetleri kanalına e-posta ya da telefon yolu ile ulaşarak bildirimde bulunması, www.zenruba.com internet sitesi üzerinde yayımlanan ve iş bu sözleşmenin ayrılmaz bir parçası olarak kabul gören ön bilgiler bölümünde de belirtilmiş olduğu gibi kesinlikle hiç kullanılmamış olması gerekmektedir. Cayma hakkının kulllanılması durumunda, alıcıya ya da alıcının belirlediği 3. kişiye teslim edilen mal/hizmete ait faturanın aslının da iade edilmesi kanuni bir zorunluluktur. Cayma hakkını kullanacağını belirten alıcının bu hakkı kullanacağına dair yapmış olduğu bildirimi takip eden 7 (yedi) günlük süre içerisinde mal/hizmet tutarı alıcıya iade edilir ve 20 (yirmi) günlük süre zarfında mal/hizmet iade alınır. Faturanın aslının teslim edilmemesi durumunda ise fatura üzerinde yer alan KDV tutarı ile diğer yasal yükümlülükler bulunuyorsa bu tutarlar alıcı tarafa iade edilmez. Cayma hakkı kullanılarak iade edilen ürün ve hizmetin gönderim bedelleri ise satıcı tarafından karşılanır.

Madde 16 - Cayma Hakkı Kullanılamayacak Mal ve Hizmetler
Sahip oldukları nitelikleri gereği iade edilmeye müsait olmayan hizmet/mallar, son kullanma tarihi geçen ve hızla bozulmaya müsait olan hizmet/mallar, tek kullanımlık olarak üretilen hizmet/mallar, hijyenik hizmet/mallar, abiye hizmet/mallar, kopyalanmaya müsait her türlü program ve yazılımlardır. Yine her türlü program ve yazılımlarda, DVD ve CD gibi farklı mediaların, kırtasiye ve bilgisayar sarf malzemeleri (şerit, kartuş, toner vb.) ve kozmetik ürünlerinde cayma hakkının kullanılabilmesi için hizmet/malın kesinlikle ambalajının kullanılmamış, bozulmamış ya da açılmamış olması şartı bulunmaktadır.

Madde 17 - Temerrüd Hali ve Hukuki Sonuçları
Alıcının kredi kartı kullanarak gerçekleştirmiş olduğu alışverişlerinde temerrüde düşmesi durumunda kartı sahibi kartın sahibi olan banka ile imzalamış olduğu kredi kartı sözleşmesi kapsamında faiz ödeyecek ve bu tip durumlarda sorumluluğu bankaya karşı olacaktır. Böyle bir durumun yaşanması durumunda banka gerek görürse hukuki haklarını kullanabilir, bunlarla ilgili ortaya çıkacak giderlerini ve vekalet ücretlerini alıcı taraftan talep edebileceği gibi her koşul altında alıcının temerrüde düşmesi durumunda, alıcı, borç tutarının gecikmeli ödenmesi sonucu satıcının oluşan ziyan ve zararını ödemeyi kabul etmiş sayılır.

Madde 18 - Yetkili Mahkeme
İş bu sözleşme kapsamında yaşanabilecek her türlü anlaşmazlıklarda Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca belirlenen tutara kadar olan tutarlar için Tüketici Hakem Heyetleri, bu değerin üzerinde kalan tutarlar için ise Tüketici Mahkemeleri; tüketici mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemeleri yetkili kabul edilmektedir


 

 
 
Özel alışveriş sitesi ZENRUBA.com 'da ücretsiz iade, güvenli alışveriş ve güvenli ödemeyle alışveriş keyfini doyasıya yaşayın.
 
Çalıştığımız Kredi Kartları
 
 
 
 
 
 
  Tesettür Giyim | Zenruba.com Bey Yazılım | Beyyazilim.com